Utazás
A megfelelő útipatika összeállításánál figyelembe kell venni az utazó nemét, életkorát, alapbetegségeit, és magát az úticélt is, hiszen nem mindegy, hogy az ember a Föld mely pontjára szeretne eljutni.
Már az utazás előtt 2-3 hónappal érdemes utánajárni, hogy az adott területen milyen veszélyes kórokozók, állatok, rovarok, stb. élnek. Ezekről pontos információkat az Országos Epidemiológiai Központ honlapjáról (www.oek.hu) gyűjthetünk. Egy-egy kontinens régiójára kattintva megtudhatjuk, hogy az adott földrészen kell-e tartani ízeltlábúak okozta (pl. malária, Lyme-kór, kullancs-encephalitis); étel és víz eredetű (pl. salmonella, hepatitis A, hastífusz); vagy egyéb fertőző megbetegedéstől (pl. pestis, hepatitis B, veszettség, diftéria, HIV/AIDS, kolera). Emellett a honlap „jó tanácsokat“ ad, hogy a nyaralás előtt és alatt mire kell fokozottan odafigyelni (pl. malária profilaxis, megfelelő vényvédelem biztosítása, hasmenések elkerülése, stb.); illetve tájékoztat a kötelező és az ajánlott védőoltások listájáról.
Néha előfordul, hogy pont nyaralás alatt betegszik meg az ember. Az idegen helyen fellépő kommunikációs nehézségek, ismeretlen terep, és az eltérő szokások miatt érdemes minden helyzetre felkészülni, ehhez pedig egy jól felszerelt útipatika szükséges. (Megjegyezném, hogy súlyos esetekben nélkülözhetetlenné válhat az orvosi segítség. így még indulás előtt érdemes felderíteni a helyi gyógyszertárat, rendelőt és kórházat az utazási iroda vagy a szállást biztosító hely megkérdezésével, esetleg internet segítségével.)
íme egy általános lista néhány példával, hogy milyen gyógyszereket ajánlunk a hozzánk betérő, utazás előtt álló emberek útipatikájába:
megfázás tüneteit enyhítő komplex gyógyszerek (pl. Neo Citran por, Aspirin Komplex por, Nurofen Cold and Flu tabletta, Coldrex tabletta);
láz- és fájdalomcsillapító (pl. Advil Ultra Forte lágy kapszula, Rubophen tabletta);
hasfogó (pl. Carbo activatus tabletta, Lopedium kapszula);
hasmenést gátló mikroorganizmus (pl. Enterol kapszula);
hányinger-, hányáscsillapító (pl. Daedalon tabletta, Béres B6 vitamin tabletta);
rehidráló por (pl. Sodioral por, ORS por);
vízfertőtlenítő tabletta (pl. Neomagnol tabletta);
antihisztamin (pl. Cetirizin Hexal tabletta, Allegra tabletta);
allergia tüneti kezelésére kalcium-pezsgőtabletta (pl. Calcium Sandoz pezsgőtabletta);
emésztést elősegítő készítmény (pl. Bila-Git filmtabletta);
antacidum (pl. Gaviscon tabletta);
görcsoldó (pl. No-Spa tabletta);
fényvédő, naptej (pl. Daylong extreme SPF 50);
napozás utáni készítmény (pl. Irix spray, Panthenol spray);
szúnyogriasztó (pl. Ultrathon szúnyog-, és kullancsriasztó spray);
szúnyogcsípés utáni gél (pl. Fenistil gél, Dapis gél);
sebfertőtlenítő (pl. Octenisept spray);
sebfedő (ragtapasz, steril gézlap, mullpólya);
kézfertőtlenítő (pl. Bradogél);
energia szelet (főleg intenzív sportolás, síelés alkalmával szoktuk megemlíteni, hogy szükség lehet rá).
Ezek mellet természetesen nem szabad megfeledkezni az állandóan szedett gyógyszerekről (pl. fogamzásgátló-, vérnyomáscsökkentő-, vércukorszint csökkentő tabletta, stb.). Indulás előtt ellenőrizni kell, hogy ezek mennyisége elegendő lesz-e a nyaralás végéig.