- 2025-01-24
- 11:56

Sallai Dániel kiállítása a Kabay Patikában – Február
„A művészet lemossa a lélekről a mindennapok porát.” – Pablo Picasso
A Kabay Patika büszkén mutatja be Sallai Dániel művészetét, akinek alkotásai február folyamán a patika falain és online is megtekinthetők. Dániel sebész szakorvos-jelölt, de már gyermekkora óta élénken érdeklődik a képzőművészet iránt. A pasztell és olajfesték technikákkal dolgozik, amelyekkel érzékletesen ragadja meg kedvenc témáit: a természet szépségét és az emberi lélek mélységeit.
A hónap során minden héten kiemelünk egy-egy alkotást Facebook-oldalunkon, ahol a látogatók betekintést nyerhetnek a művek történetébe. A teljes kiállítás és az összes festmény részletes leírása itt is elérhető.
Íme Sallai Dániel művei:

Szent Anna római katolikus templom Szentesen:

Porcukros tigris:
Olyan mint a chilis csoki csak jobban kaparja a torkot.

A magyar nép:
Készült Zichy Mihály azonos nevű képe alapján. Miután volt lehetőségem Zalában megtekinteni Zichy Mihály A rombolás géiuszának diadala című munkáját elkezdtem kutatni, hogy létezik-e olyan kép ettől a zseniális festőtől amiből kezdő festőként a legtöbbet tanulhatnám. Hosszas keresgélés után erre a képre esett a választásom aminek jelenlegi eredeti példányát országunk egyik múzeumának raktárában őrzik a közönségtől elzárva azzal az indokkal, hogy mivel nincsen rá érdeklődő így nem is kell azt kiállítani. Szerencsémre kérvényezést követően lehetőségem nyílt az eredeti művet megtekinteni, s az arról készült fotókat felhasználva elkészíthettem saját verziómat, fogadják szeretettel.

A szentesi Református Nagytemplom:
Életem első képét erről a templomról még 14 évesen készítettem azóta eltelt 20 év s gondoltam, hogy felelevenítem az emlékeket egy olajkép formájában.

Jön az eső:
Mikor még ismerkedtem az akrilfestékkel akkor született meg a gondolat, hogy mi lenne, ha megfesteném ezt a gépet. Az igazán nagy kihívást számomra az jelentette, hogy hogy ne legyen giccses egy olyan kép amin egy virágon kapaszkodó béka szerepel, a színeket egy kicsit sötétebbre véve bízom benne, hogy ksikerült kicsit elfogadhatóbbá tenni a képet.

Téli látkép:
A következő kép keletkezésének elég prózai oka van: egyik kedves ismerősöm megkért, hogy nem-e tudnék festeni egy olyan téli képet amin egy fácán és egy nyúl látható egyszerre mindezt 40×50 cm-es mérteben. Hosszas fejtörés és vázlatkészítés után ezt a képet sikerült összehozni, fogadják szeretettel.

Remény:
Mikor a Pandémia felütötte a fejét én pedig a COVID osztályon dolgoztam akkor jött elém az a sokak által ismert fotó amelynek alapján ezt a képet megfestettem. Számomra ez a műtős ruhában fehér rózsát tartó alak megtestesíti mindazt amire felesküdtünk és mindazt amiért közösen küzdünk az egészségügyben: egy reménnyel teli testileg és lelkileg egészségesebb társadalmat .A festmény a bécsi Orvos Képzőművész kiállításra készült amely végül a járványhelyzet miatt elmaradt, de azóta a kép már több várost megjárt eredetije jelenleg a gyulai orvosszállón látható.

Lány a Tiszánál:
Fehér galamb képében a minden ember számára meglevő egyedi lelket szerettem volna megjeleníteni szemben a varjúval ami a Bibliából is jól ismert világi kísértéseket hivatott szimbolizálni. Ilyenek például: hatalomvágy, kapzsiság, hedonizmus, irígység, büszkeség,lustaság egyszóval megtestesítve minden olyan dolgot, helyzetet vagy vágyat amelyek eltávolíthatják az embert a lelki fejlődéstől, erkölcsi értékektől és a vallási élet eszményeitől. A képpel azt szerettem volna üzenni, hogy vigyázzon mindenki a saját lelkére Hiszen mit használ az embernek, ha az egész világot megnyeri is de saját lelkében kárt vall?/ Lukács 9:25/

Patkányos hölgy:
Egyik művészettel foglalkozó könyvemben olvastam, hogy ha az ember előrébb akar jutni a festészetben a legjobb, ha korábbi mesterek képeiről készít tanulmányt. Ezen ötlettől vezérelve egy Leonardo da Vinci életrajzi kötet elolvasását követően támadt bennem az inspiráció, hogy mi lenne, ha megpróbálnám megfesteni Leonardo Hermelines hölgy című képét? Az eredeti mű 1489-90-ben készült Milánóban Ludovico Sforza udvarában. A kép állítólag a herceg ágyasát Cecilia Galleranit ábrázolja. A Hölgy hermelinnel Leonardo korai munkái közé tartozik, és újítást hozott az itáliai festészetben, mert egyike az első olajfestményeknek. Mivel ez nekem személy szerint nem sokat jelent így úgy gondoltam, hogy egy kicsit személyesebbé és ezáltal izgalmasabbá teszem azáltal, hogy egy számomra régen nagyon sokat jelentő ismerősömből ihletet merítve átalakítom a képet, ezzel elkészítve életem első parafárizást.
A festmény alapgondolatát a következő történet adta: Egyik munkatársa beszélget háziállatként patkányt tartó ismerősöm édesapjával: Kis kedvencként van két rakoncátlan kutyánk akiket mindenki szeret.-Nekünk patkányaink vannak- És mondd mivel írtjátok őket?

Zsivány a nagy vadász:
Kedves ismerősöm kérésére festettem e képet Zsivány névre hallgató kedvencéről. Miközben a képet készítettem eszembe jutott Popper Péter pszichológus aki egyik könyvében megjegyezte, hogy a szálkásszőrű tacskó karakteres, kissé önfejű, de rendkívül szeretetteljes állat, amely a gazdájához való kötődésével és különleges személyiségével hódít, egyik könyvében ajánlotta is, hogy aki maga is szeretne lelkiekben is fejlődni az válassza kedvencének ezt a kutyafajtát.