... ...

6722 Szeged, Tisza Lajos krt. 95 | kabay@t-email.hu | +36 62 420 763

Keresés
Close this search box.


Az Ön egészsége a mi hivatásunk!

Hétfő: 7:00 - 21:00
Kedd: 7:00 - 21:00
Szerda: 7:00 - 21:00
Csütörtök: 7:00 - 21:00
Péntek: 7:00 - 21:00
Szombat: 8:00 - 15:00
Vasárnap: Zárva

hazi patika

Megnyugtató, ha tudjuk, hogy otthonunkban van egy olyan doboz, vagy a szekrényünkben egy külön polc, ahol gyorsan és egy helyen megtaláljuk azokat a készítményeket, melyek például megszüntetik fejfájásunkat, csökkentik lázunkat, enyhítik az emésztési panaszainkat, vagy éppen segítséget nyújtanak apróbb konyhai baleseteink ellátásához. De mit tartalmazzon egy jól összeállított gyógyszeres doboz?

Először is fontos szempont, hogy milyen a család összetétele? A család igényeit figyelembe véve kell összeállítani a gyógyszeres dobozt, szem előtt tartva a különleges elvárásokat – pl. gyógyszerérzékenység; idősebb korú személyeknél meglévő alapbetegségek, és az arra szedett állandó gyógyszerek kontraindikációi; külön lázcsillapító vagy vidám ragtapasz a kisebbeknek stb. Amennyiben a családban valaki rendszeresen szed többféle, orvos által felírt gyógyszert, az áttekinthetőség miatt ajánlott ezeket nem a házipatika szereivel együtt tárolni.

Mi legyen mindig otthon a gyógyszeres dobozban?

Láz- és fájdalomcsillapító – a láz-és fájdalomcsillapító kéz a kézben jár, ugyanis a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) olyan készítmények, melyek mind a lázat, mind a fájdalmat, és a paracetamol hatóanyag kivételével a gyulladást is csökkentik.

Vény nélkül kapható NSAID-ok széles palettájából tud választani az ember. A legismertebb hatóanyagok erre a célra a paracetamol (Panadol®), az ibuprofen (Advil ultra®, Nurofen®), a metamizol-nátrium (Algopyrin®, Flamborin®) és az acetilszalicilsav (Aspirin®, Kalmopyrin®). Gyermekeknek paracetamol vagy ibuprofen tartalmú szirup, valamint metamizol-nátrium tartalmú csepp kapható vény nélkül. Terhesek, asztmás betegek, valamint véralvadási problémákkal küzdő betegek paracetamol tartalmú készítmények közül választhatnak.

Megfázás elleni készítmény – ezek általában több hatóanyagot tartalmazó, kombinált készítmények felnőtteknek (paracetamol, acetilszalicilsav vagy ibuprofen mellett lehet még koffein, aszkorbinsav, fenilefrin-hidroklorid, pszeudoefedrin-hidroklorid, feniramin-maleát és/vagy gvajfenezin), melyek csökkentik a megfázás és az influenza tüneteit – lázat, fejfájást, torokfájást, orrdugulást, hurutos köhögést.

Több gyógyszerformában is kaphatóak: tabletta, pezsgőtabletta vagy belsőleges por. NSAID érzékenység, terhesség, magas vérnyomás, glaucoma, asztma vagy véralvadásgátló szedése mellett alkalmazásuk kontraindikált. 6 éves kor felett a Coldrex Junior® por adható.

Orrcsepp, orrspray – nátha esetén a betegek kb. 80 – 90%-a használ valamilyen orrsprayt az orrdugulás kellemetlen tüneteinek enyhítésére.

A leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok erre a célra a xylometazolin (Novorin®, Otrivin®, Rhinathiol®, Nasic®), az oxymetazolin (Nasivin®) vagy a tramazolin (Rhinospray Plus®). Orröblítés, vagy gyerekeknek orrszívó használata előtt széles körben terjedt el az izotóniás tengervizes sóoldatok alkalmazása is.

Torokfertőtlenítő – egy megfázás általában torokfájással kezdődik, emiatt érdemes torokfertőtlenítő cukorkát vagy spay-t is otthon tartani.

Célszerű olyat választani, amit felnőttek és gyerekek egyaránt használhatnak. Ilyen pl. a 3 éves kortól már adható Strepsils® cukormentes, eper- vagy citromízű tablettája, vagy a Tantum Verde® fertőtlenítő torokspray-je.

Köhögéscsillapító, köptető – biztos, hogy mindenkinek van 1 – 1 olyan köhögésre való készítménye, ami „mindig szokott segíteni”.

Több gyógyszerforma közül is lehet választani: tabletta, szirup, belsőleges por vagy szopogató tabletta. Érdemes olyat otthon tartani, ami felbontás után is sokáig megőrzi szavatosságát.

Antihisztamin – allergiás tünetek csökkentésére (pl. nyáron darázs- vagy szúnyogcsípés után)

Jó, ha van otthon gyerekeknek vény nélkül is kapható, cetirizin-dihidroklorid tartalmú Zyrtec® csepp, felnőtteknek pedig tabletta.

Hasfogó – többféle hatóanyag közül választhatunk, melyeknek más-más a „támadáspontjuk”. Például loperamid (Lopedium®) tartalmú készítmények csökkentik a bélmozgást.

Aktív szén (Cralex®, Carbo activatus®) vagy dioszmektit (Smecta®) tartalmú gyógyszerek adszorpciós tulajdonságuknak köszönhetően megkötik felületükön a folyadékot, illetve a szervezetbe került, és hasmenést okozó toxinokat, mikroorganizmusokat. Alkalmazásuk során nem szabad elfelejteni, hogy nemcsak a káros toxinokat kötik meg, hanem más gyógyszereket is, így a 2 szer bevétele között teljen el legalább 2 óra. A Bolus adstringens®-ben lévő bázisos bizmut-szubgallát és csersavas fehérje adsztingens tulajdonságának köszönhetően védőhártyát képeznek a bél nyálkahártyájának felszínén, ezáltal csökkentik a szekréciót.

Probiotikum – antibiotikum-kúra, illetve akut hasmenés esetén védi és helyreállítja a bélflóra egyensúlyát.

Érdemes olyat választani, melyet az egész család használhat kortól függetlenül (pl. Normaflore®).

Simaizom görcsoldó, emésztést segítő készítmények – a nem megfelelő epe-, vagy hasnyálmirigy működés miatt bizonyos ételek fogyasztása után (pl. zsíros, szénhidrát-dús ételek, kávé, alkohol) teltségérzet, puffadás és görcs is kialakulhat emésztőrendszerünkben.

Drotaverin-hidroklorid (No-Spa®, Spaverin®) tartalmú tabletták csökkentik a simaizom görcseit. Epegörcsre a leggyakrabban keresett gyógyszerek a Rowachol® (epeelválasztást fokozó illóolajokat tartalmaz), a Cholagol® (főleg növényi eredetű hatóanyagok vannak benne), illetve a Bila-Git® (görcsoldó mellett koleretikus dehidrokólsavat is tartalmaz). Hasnyálmirigy által termelt pankreasz port a Dipankrin® és a Mezym forte® tabletták tartalmaznak. Puffadásra gyors segítség lehet a szimetikon tartalmú Espumisan gyöngy (gyermekeknek csepp).

Gyomorsav lekötő, gyomorégés elleni készítmények – leggyakrabban alkalmazott, vény nélkül kapható savcsökkentő készítmények a Rennie® rágótabletta, melynek hatóanyagai (kalcium-karbonát és bázisos magnézium-karbonát) közömbösítik a gyomorban lévő savat.

Már 12 éves kortól alkalmazható. Emellett népszerű a famotidin tartalmú Quamatel mini®, illetve a pantoprazol tartalmú AcidWell® vagy Acida® filmtabletta. A famotidin egy H2 receptor blokkoló, mely megakadályozza a gyomor sejtjeinek hisztamin termelését, ezáltal csökkenti a savtermelést. A pantoprazol pedig a gyomor parietális sejtjeiben lévő protonpumpa irreverzibilis gátlásával csökkenti a gyomorsósav elválasztást.

Hányinger- és hányáscsillapító – itt is több vény nélkül kapható gyógyszer közül lehet választani.

Már 3 éves kortól adható a Cocculine Neo® bukkális tabletta, 4 éves kortól a B6-vitamin tabletta, 6 éves kortól pedig a Daedalon® tabletta.

Égési sérülésre hűtőzselé, hab vagy spray – otthoni enyhe égési sérülések ellátására, vagy nyáron napégés után is hasznos készítmények.

Ilyen pl. a Panthenol® spray vagy az Irix® spray. A hűsítőzselével töltött tasakot érdemes folyamatosan a mélyhűtőben tárolni, így rögtön lehet használni szükség setén.

Sebfertőtlenítő oldat, steril mull-lap, gyorskötöző pólya, ragtapasz, sebtapasz – sebfertőtlenítők közül az egyik legnépszerűbb az Octenisept® spray, mely közvetlenül a sebre, bőrre, nyálkahártyára is fújható, könnyen adagolható, színtelen és jódérzékenyek is használhatják.

Szúnyog- és kullancsriasztó spray, kullancscsipesz, rovarcsípés utáni krém vagy gél – nyáron érdemes ezeket a készítményeket is beszerezni.

Házipatikánkat hűvös, száraz, fénytől védett helyen kell tárolni. Ha vannak gyerekek a családban, akkor mindenképpen olyan helyen tartsuk, ami zárható, vagy a gyerekek számára nem elérhető. A gyógyszereket a saját csomagolásukban, a használati útmutatóval együtt érdemes tárolni, így nehezebb őket összekeverni.

Mindenképp olvassa el a gyógyszerek használati utasítását, leginkább a használat előtti fontos tudnivalókat (pl. mely esetekben nem szedhető), a tárolási feltételeket és az eltarthatóságra vonatkozó részeket. Figyelemmel kell kísérni a gyógyszerek szavatosságát, lejárt szavatosságú gyógyszert nem szabad bevenni. A lejárt gyógyszereket ne a háztartási hulladék közé dobja, mert veszélyes hulladéknak számítanak, hanem vigye vissza a patikába, ahol ingyen átveszik megsemmisítésre.

A házipatikájának teljes körű feltöltéséhez kérje bátran munkatársaink segítségét patikánkban.